• 10.05.2017
  Woda żywa

  Od niedawna uczę się nowej umiejętności. Może, z racji stażu mojego życia zakonnego (w przyszłym roku ćwierćwiecze ślubów zakonnych) powinnam ją nabyć już dawno, ale lepiej późno niż wcale.

  więcej

 • 08.05.2017
  Baba i 25 rozbójników

  Wczorajsza opowiastka z Kamienia Pomorskiego to tylko wstęp, introit do spotkań z gatunku tych, po których nic już nie jest takie samo. Nie wszystko mogę opowiedzieć "ze względu na wzgląd" dyskrecji, ale posłuchajcie...

  więcej

 • 07.05.2017
  Małe, wielkie rzeczy

  Ostatnio wiele czasu spędziłam w podróży. A podróże, jak wiadomo, kształcą. Mają też inne skutki, jak ten, na przykład, że nie ma czasu, żeby napisać coś na blogu, ale to zostawiam na marginesie w ramach usprawiedliwienia mojego milczenia.

  więcej

 • 18.04.2017
  Gate: Zmartwychwstanie

  Czy zwróciliście uwagę, że najszybciej do wiary w Zmartwychwstanie dochodzą ci, którzy najgłębiej doświadczyli męki i śmierci Jezusa?

  więcej

 • 27.02.2017
  Sprawiedliwość i miłosierdzie

  Obruszyli się niektórzy, gdy zaproponowałam metodę "adopcji" grzesznika, zamiast karania go (http://sbogna.blogspot.com/2017/02/zwycieska-ofensywa.html) i na FB odezwały się głosy sprzeciwu, że karać jednak trzeba.

  więcej

 • 24.02.2017
  Zwycięska ofensywa

  Taka sytuacja: Artysta obraża uczucia religijne chrześcijan, albo lekarz przeprowadza aborcję. Czego pragniemy? Żeby się nawrócił, zrozumiał swój błąd i zaczął żyć według prawdy i dobra. Co robimy? Składamy doniesienie do prokuratury. Co uzyskujemy? Zaciekłego wroga. A może trzeba przyjąć inną strategię?

  więcej

 • 23.02.2017
  Sztuka klątwy

  Czasem zanim się zrobi sztukę, trzeba się mocno s(z)tuknąć w w głowę....

  więcej

 • 21.02.2017
  Warto rozmawiać o człowieku

  Zwierzę np. koń jaki jest każdy widzi. A czy zastanawialiście się w czym, my ludzie, różnimy od zwierząt? Na pozór, temat może nie należy do gorących, ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że człowiek nieprzekonany o swej wyjątkowości, rzeczywiście z czasem schodzi do poziomu zwierzęcia, a nawet niżej, to sprawa jest wagi cywilizacyjnej i bezpośrednio nas dotyka.

  więcej

 • 18.02.2017
  Miara człowieczeństwa

  Różnymi rzeczami się zajmujmy, ale cel jest jeden. "Aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa." Ef 4,13

  więcej

 • 12.02.2017
  Człowieki, czyli antropologia dla lajkonika

  Dzisiaj, nawet wśród niektórych teologów, termin "dusza" jest zdecydowanie passé. Jakoś im ta dusza staroświeckością pachnie, bo przecież nie wypada człowieka tak na części rozbierać i mówić, że składa się z elementów, czyli duszy i ciała.

  więcej