• 24.02.2017
  Zwycięska ofensywa

  Taka sytuacja: Artysta obraża uczucia religijne chrześcijan, albo lekarz przeprowadza aborcję. Czego pragniemy? Żeby się nawrócił, zrozumiał swój błąd i zaczął żyć według prawdy i dobra. Co robimy? Składamy doniesienie do prokuratury. Co uzyskujemy? Zaciekłego wroga. A może trzeba przyjąć inną strategię?

  więcej

 • 23.02.2017
  Sztuka klątwy

  Czasem zanim się zrobi sztukę, trzeba się mocno s(z)tuknąć w w głowę....

  więcej

 • 21.02.2017
  Warto rozmawiać o człowieku

  Zwierzę np. koń jaki jest każdy widzi. A czy zastanawialiście się w czym, my ludzie, różnimy od zwierząt? Na pozór, temat może nie należy do gorących, ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że człowiek nieprzekonany o swej wyjątkowości, rzeczywiście z czasem schodzi do poziomu zwierzęcia, a nawet niżej, to sprawa jest wagi cywilizacyjnej i bezpośrednio nas dotyka.

  więcej

 • 18.02.2017
  Miara człowieczeństwa

  Różnymi rzeczami się zajmujmy, ale cel jest jeden. "Aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa." Ef 4,13

  więcej

 • 12.02.2017
  Człowieki, czyli antropologia dla lajkonika

  Dzisiaj, nawet wśród niektórych teologów, termin "dusza" jest zdecydowanie passé. Jakoś im ta dusza staroświeckością pachnie, bo przecież nie wypada człowieka tak na części rozbierać i mówić, że składa się z elementów, czyli duszy i ciała.

  więcej

 • 07.02.2017
  Poznam Boga

  Uwielbiam takie pytania jak to z komentarza: "W takim razie jak się z Nim (Jezusem) zapoznać?" Ta fraza brzmi w moich uszach jak łoskot otwieranej przez kogoś bramy. Przez nią wchodzi się do krainy przyjaźni z żywym Bogiem. Oczywiście, tytuł obecnego tekstu jest nieprzypadkowy. Nawiązuje do książki Erica Weinera "Poznam sympatycznego Boga" (oryginalny tytuł brzmi:"Man Seeks God" - Człowiek szuka Boga").

  więcej

 • 04.02.2017
  Odpoczynek

  W Małopolsce trwają ferie, więc Jezus mówi dzisiaj: "Idźcie i odpocznijcie nieco". Swoją drogą ciekawe, co dzisiaj Jezus ma do powiedzenia Ślązakom, bo u nich już koniec laby... (pozdrawiam wszystkich Ślązaków :-)

  więcej

 • 01.02.2017
  Dla mnie żyć to Chrystus

  Kilka myśli wokół fragmentu z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 3, 7-14). Bo w życiu trzeba mieć cel...

  więcej

 • 30.01.2017
  All for soul

  Minął weekend. Pogoda cudna. Biada tym, którzy w tym czasie nie ruszyli się z domu, chociaż na spacer (oczywiście, myślę o terenach poza strefą ziania smoga). Bo o ciało trzeba dbać. Sport i odpoczynek, spa i spanie, zdrowe jedzenie i zdrowe niejedzenie i te wszystkie inne sprawy, które służą naszemu ciału...

  więcej

 • 23.01.2017
  Odrodzenie/uzdrowienie duszy - C.D.

  Taki komentarz znalazłam pod tekstem otwierającym temat odrodzenia duszy: "Przyjąć wzór i łaskę to w pewnym sensie zakwestionować siebie, a to już nie jest takie fajne." Bardzo mi się to komponuje z wątkiem, od którego chciałam zacząć kontynuację rozważań.

  więcej