• 10.01.2017
  Głód nie jedno ma imię...

  Ja wiem, że porównywanie nie jest dobre, ale kiedy człowiek wraca po dłuższym czasie z kraju o innej kulturze, klimacie i w ogóle o innym wszystkim, to tak jakoś odruchowo porównuje. Pamiętam, że, kiedy pierwszy raz, przed sześciu laty wróciłam do Polski po prawie dwóch miesiącach spędzonych w Kamerunie, to moje pierwsze, szokujące spostrzeżenie w autobusie linii miejskiej, było następujące: "O żeż, wszyscy biali...".

  więcej

 • 09.01.2017
  Niebezpieczna modlitwa

  "Jeśli zaobserwujemy, że ktoś się zaczął dziwnie zachowywać, nagle zaczął się bardzo często modlić, to powinniśmy zawiadomić o tym służby" - radzi dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmu Collegium Civitas. ("Do rzeczy" NR 1/203)

  więcej

 • 08.01.2017
  Zobaczyć niebo otwarte...

  Taki obrazek: rozmawiamy o miłosiernej miłości Boga, a tu ktoś: "Siostra tu ściemnia, że Bóg za darmo kocha, że bez warunków, że przebacza i takie tam, a w katechizmie wyraźnie jest napisane: "Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze", jednym słowem szach-mat i po dyskusji..."

  więcej

 • 06.01.2017
  Gwiazda nad Kamerunem

  Pomimo wszystkich wątpliwości, dotyczących liczby (3-6?) i zawodu (magowie-królowie?) owych gości, którzy przybyli do Betlejem, jedno jest pewne: poganie przybyli oddać chwałę Bogu i uznać w Jezusie Zbawiciela świata.

  więcej

 • 03.01.2017
  Myśli w ciszy

  Śnieg miłosiernie wyciszył świat, co po hałasach sylwestrowej nocy wpłynęło kojąco na wszystkich. Na tych, którzy odchorowywali żywiołowe witanie Nowego Roku i na mnie też, chociaż ja odchorowywałam coś zupełnie innego. Jakoś tak wszystko ucichło. I dobrze.

  więcej

 • 03.11.2016
  Świętość według Sł.B. M. Pauli Tajber

  Jest w nas spontaniczne pragnienie świętości, tęsknota za pięknem, dobrocią i doskonałością. Jest. Ale cherlawe nieraz i nader podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. Na ten przykład, bardzo łatwo pragnienie świętości bywa zakażone perfekcjonizmem.

  więcej

 • 01.11.2016
  Świętość

  Kiedyś myślałam, że świętość to jest coś, co trzeba zdobyć. Dzisiaj wiem, że chodzi o to, by ją [...]

  więcej

 • 30.10.2016
  Spojrzenie z dołu

  Spojrzał Jezus w górę na Zacheusza, by mu powiedzieć, żeby zszedł z [...]

  więcej

 • 29.10.2016
  Ostatnie miejsce

  Jeśli ktoś się do tej pory łudził, że można chrześcijaństwo pogodzić z niepohamowaną afirmacją siebie (ładny wyraz, prawda), to teraz wątpliwości muszą się rozwiać.

  więcej

 • 25.10.2016
  Posłuszeństwo, które wyzwala

  "Dzisiaj jest dzień, aby prosić o łaskę posłuszeństwa Duchowi Świętemu.

  więcej