Są dwa rodzaje tańca

dodane 11:32

– Jak myślisz co my teraz tańczymy religijny czy erotyczny? - pyta Franeczek konspiracyjnie. – Chyba erotyczny? – uśmiecham się zalotnie. – Ja myślę że religijny, bo modlę się do Boga o zmiłowanie – podsumował mój ulubiony mąż.

Zmusiłam mojego nietańczącego męża, żeby poszedł ze mną na studniówkę. Myślałam: taniec tańcem, grunt że pogadamy sobie ze znajomymi. Pomyliłam się, bo znajomi byli tańczący. I to tańczący z upodobaniem. W chwili przerwy sąsiad od stolika wygłosił opinię, że są dwa rodzaje tańca: erotyczny i religijny i dlatego mąż powinien tańczyć tylko z żoną.
Kiedy w końcu zagrali przytulando, podreptaliśmy na parkiet. – Jak myślisz co my teraz tańczymy religijny czy erotyczny? – pyta Franeczek konspiracyjnie. – Chyba erotyczny? – uśmiecham się zalotnie. – Ja myślę że religijny, bo modlę się do Boga o zmiłowanie – podsumował mój ulubiony mąż.
Te dwa rodzaje tańca skojarzyły mi się z postawą Anny i Peninny z księgi Samuela. Anna żyje w jakiejś niedyspozycji, nie może mieć dziecka, Peninna otoczona wianuszkiem pociech, buduje na nich swą wartość i poniża Annę, łamie jej pozycję w rodzinie tak, że biedna kobieta płacze i nie może jeść. Peninna jest obrazem człowieka zachłannego. Ma dzieci, ma pozycję i wykorzystuje swoje obdarowanie, przeciwko komuś. Jak w tańcu erotycznym, ma umiejętność wygibania, ale tylko po to, by kogoś wykorzystać dla własnej przyjemności, chwały czy budowania pozycji. Anna w swoim życiowym pląsie nie oddaje pięknym za nadobne. Swój problem przekuwa na maksymalne oddanie Bogu. Kochający mąż pociesza ją: „Anno, czemu płaczesz? Dlaczego nie jesz? Czemu się twoje serce smuci? Czyż ja nie znaczę dla ciebie więcej niż dziesięciu synów?”. Historia z happy endem, urwana dziś w tym przedziwnym momencie, współgra z ewangeliczną sceną powołania uczniów. Synowie Zebedeusza, Szymon z Andrzejem, zostawiają ojców i idą tam, gdzie ich wzywa Bóg. Anna w następnych rozdziałach doczeka się syna, ale go odda do świątyni. Nie uczyni z niego elementu starcia z Peninną. W Annie miłość do Boga przenika rzeczywistość także tą erotyczną w sposób nieprawdopodobny. W zupełnej wolności odda Samuela do świątyni, ciesząc się tą relacją, którą ma z mężem.

Dziecko Bogu, żona mężowi, matka dzieciom, nauczyciel uczniom. Z wykształcenia plastyk, z pasji - też plastyk.
nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 05.07.2020