« Nie bój się. Wierz tylko Kiedy wstępuje w ciebie nowe życie... »

Człowiek zgotował ten los człowiekowi

01.02.2018

Na przykładzie burzy wokoło ustawy o karaniu za przypisywanie narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, widać, jak doraźne interesy poszczególnych państw całkowicie przykryły fundamentalne przesłanie bolesnej historii II wojny światowej: To człowiek zgotował ten los człowiekowi.

I to stwierdzenie nie jest zrównaniem katów z ofiarami, ale memento o skutkach wrogości, która przecież też gdzieś miała swoje małe, niewinne początki. Jeśli dzisiaj polityka historyczna jest okazją do wzajemnego szczucia na siebie narodów, przypinania sobie nawzajem łatek i etykietek "antysemitów", "szmalcowników" itd. to znaczy, że z tej lekcji nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków.

Jeśli cała refleksja wokół największej tragedii XX wieku prowadzi jedynie do przerzucania się uwagami typu: "A czy wśród Polaków/Żydów/innych nacji nie było tych, którzy wydawali Żydów?", to jesteśmy na bardzo złej drodze. Drodze do piekła.

Ta sama polityka przecież kiedyś pozwoliła uniknąć odpowiedzialności karnej bardzo wielu katom z obozów śmierci. Bo wtedy tak akurat pasowało. Bo tak podpowiadał interes konkretnych rządów.

Prawda wydaje się mniej użyteczna niż doraźne interesy. Ale też każdy interes kiedyś upadnie, jeśli nie sięgniemy do tej "nieużytecznej" prawdy.

1 Komentarz

  • ...to "wladcy"... zgotowali maluczkim ten los ... juz z dawien dawna.Chca miec Monopol na prawde... byli i tacy Co ... ukrzyzowali tego ....ktory przyszedl by dac swiadectwo prawdzie....
    Szczesc Boze

  • Ale spowiadamy się z własnych grzechów , nas konkretnych osob a nie z ,,grzechów człowieczych?"

  • Interesy interesami ale wbijcie pod ten link


    http://salakonferencyjnawarszawa.jigsy.com/

  • Był już taki zakaz Rzecznik Praw Obywatelskich z ramienia PiS Janusz Kochanowski (znany z nazywania Polaków "wrodzonymi idiotami" etc) zaskarżył ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego jako łamiący "wolność słowa". Czyja to ma być wolność?

Zostaw komentarz

Jeżeli masz dość wpisywania tych literek lub załóż konto w portalu