« Wyjść z kościoła? Bóle duszy »

Inna kultura?

03.05.2018

Mówi się, że to były inne czasy, że inny kulturowy kontekst. 

Kiedy Jan Kazimierz składał śluby jasnogórskie, mówił: "Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram". 
Konstytucja Trzeciego Maja zaczynała się od słów: "W imię Boga w Świętej Trójcy Jedynego".
Początek Konstytucji marcowej z 1921 r. brzmiał: "W imię Boga Wszechmogącego! My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie..."

To były nie tylko inne czasy, nie tylko inna kultura, to było coś więcej. To była wiara w Boga tak realna jak realną jest dziś wiara w wartości demokracji, godności i praw ludzkich. To była wiara w konieczność postawienia Boga na pierwszym miejscu, tak jak dla wielu państw i obywateli koniecznością od wielu lat jest postawienie na pierwszym miejscu człowieka. 

Ta sama wiara kazała rozpocząć epopeję Mickiewicza słowami:
"Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz bramie!"
Ta sama pisała wiersze Słowackiemu:
"Nigdy z królami nie będziem w aliansach,
Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi,
Bo u Chrystusa my na ordynansach – Słudzy Maryi."
Ta sama dyktowała Konopnickiej: 
"Nigdym ja ciebie, Ludu, nie rzuciła,
Nigdym ci mego nie odjęła lica.
Jam po dawnemu moc Twoja i siła.
Bogarodzica!"

To nie jest tylko kwestia kultury, to nie jest tylko kwestia poprawności wobec niewierzących czy wierzących inaczej. To jest kwestia przekonania, że kiedy Bóg jest na pierwszym w miejscu w państwie, to nawet ateiści mają się dobrze. Można nie wierzyć w demokrację, a jednak cieszyć się z jej przywilejów. Można nie wierzyć w Boga a jednak korzystać z miłości tych, którzy nie wstydzą się publicznie mówić, że system społeczny oparty tylko na wartościach ludzkich prędzej czy później obróci się przeciw człowiekowi.

Nie człowiek stworzył świat. Nie człowiek zatem winien światem rządzić.

1 Komentarz

  • "Sobór uznał jednak, że przeminęła koncepcja christianitas, świata, którego superkonstrukcją jest chrześcijaństwo. To nie było złe. Ale to była propozycja na inne czasy. A dziś są czasy pluralizmu i trzeba inaczej myśleć o czynieniu świata lepszym. " - powiedział biskup Zadarko. I tyle, księże Wojciechu. Pozamiatane.

  • Długo myślałam bo aż pięć dni jak skomentować myśl Księdza. Dotknęła ona bowiem głębi mojej duszy. Odpowiedział Ksiądz na niezadane przeze mnie pytania, które od dawna mnie nurtują.
    Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że choć ludzie tracą wiarę w Pana Boga na rzecz wiary w demokrację to na szczęście Pan Bóg nie traci wiary w ludzkość. Dlatego jeszcze świat trwa...

  • W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

  • Jeśli za epopeę uważasz utwór Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz" to zaglądnij na jego pierwszą stronę. A zobaczysz, że zaczyna się od słów "Litwo ojczyzno moja ty jesteś jak zdrowie".
    A wstępy do konstytucji może będą bardziej pobożne gdy księża będą wierzyć w Boga. Trudno na kazaniu usłyszeć słowa o zasadach wiary chrześcijańskiej i o moralności. Zamiast tego czyta się listy i gada bzdury o byle czym, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. wspaniałości księży.

Zostaw komentarz

Jeżeli masz dość wpisywania tych literek lub załóż konto w portalu