Szerokie bramy dla mas

Joanna Kucharczak

dodane 2018-06-26 08:57

Wychowujemy naszych sportowców tak, jak sami powszechnie byliśmy wychowywani.

Co to jest ciasna brama, pokazuje internet teraz w czasie Mundialu. I nie chodzi mi o to, że dla naszych w niedzielę bramka była jakby bardziej ciasna niż dla Kolumbijczyków. Patrząc na komentarze widać wyraźnie, że masowo wchodzimy w szeroką strefę hejtu. Na palcach można policzyć głosy zrozumienia. Sama musiałam się powstrzymywać, bo niektóre memy wydawały się śmieszne, ale kosztem konkretnej, znanej z nazwiska, trzynastki albo szesnastki osób. A ponieważ wiem, że nie tylko słowo Boga ma moc, to się zastanawiam, czy zwycięstwo w jakiejkolwiek potyczce jest zależne li tylko od kondycji i strategii, czy też od Boga i miłości narodu, który jest ich matką.

Pierwsze czytanie mówi nam o królu Asyryjczyków, pyszałku Sennacherybie, który myślał, że miał ludzkie siły do zmiecenia Jerozolimy w proch, dopóki Bóg nie zdziesiątkował jego szeregów. Bóg obraca naszymi zwycięstwami i klęskami jak dobrą monetą. Widocznie korzystniejsza była dla naszej kadry klęska. Oby umieli właściwie wykorzystać to doświadczenie.

Wychowujemy naszych sportowców tak, jak sami powszechnie byliśmy wychowywani – krytyką wdeptującą w ziemię, niekonstruktywną. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby oni wypisali się z drużyny, bo radość z grania jest niewspółmiernie mała w stosunku do tego, co teraz zewsząd słyszą. Gdyby sobie wyobrazić, że każde złe słowo materializuje się w postaci małej, maleńkiej gołębiej kupy i przylepia do tego, którego dotyczy, ciężko by było czasem przeżyć. A słowa zapadają w nas jakby były strawą i trują od środka.

Nie zasługujemy na dobrą drużynę piłkarską. Niestety.

Podobnie ma się rzecz z nami katolikami. Spróbujmy dać na fb post krytykujący księży – ile zdobędziemy lajków. A spróbujmy dać o nich coś pozytywnego.

Sztuką jest grać w drużynie, którą z lubością skopie pierwszy lepszy youtuber. Szeroka brama to brama anonimowego tłumu, lekkomyślnie skandującego „na krzyż z Nim”, tak jakby Bóg nie umiał wysupłać z powszechnego wrzasku mojej osobistej wypowiedzi.

Szerokie bramy są budowane dla mas. Dla grzechu naszego powszechnego, dla oszczerców, pornolubców, jakichtam jeszcze. Dla wszystkich, którzy myślą, że Bóg to jest cienki Bolek nieradzący sobie z światem.

Przede mną wąski odcinek dnia i pytanie, czy pójdę z masą czy z Mocą?

Dziecko Bogu, żona mężowi, matka dzieciom, nauczyciel uczniom. Z wykształcenia plastyk, z pasji - też plastyk.
N P W Ś C P S
31 5 6
7 10 12 13
14 17 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 20.04.2019