Chrześcijańska wyższa szkoła jazdy

dodane 07:56

Osobista pasja zmienia widzenie człowieka.

Dziś święty Jan zachęca: „Umiłowani, nie każdemu duchowi dowierzajcie, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie”. Rozeznawanie duchów to chrześcijańska wyższa szkoła jazdy, choć dostępna każdemu, kto „zachowuje Jego przykazania i czyni to, co się Jemu podoba”.

Hm. Mnie się to kojarzy z sytuacją, z którą mam do czynienia w szkole. Pojawiają się czasem krytyki poszczególnych nauczycieli. Żeby rozeznać rację, trzeba wziąć pod uwagę, czy krytykujący matematyka ma talent matematyczny czy nie. Bo osobista pasja zmienia widzenie człowieka. Podobnie jest z krytyką działalności Kościoła.
Znajomy lider wspólnoty katowickiej miał kiedyś poważne problemy z modlitwą w swojej grupie. Za Chiny nie można było wykrzesać modlitewnego szwongu. Na dodatek pojawiały się wzajemne krytyki, jakieś totalne lekceważenie jednych osób przez drugie. Zamiast zrozumienia tworzyły się podgrupki. Zaprosił więc na spotkanie pewnego paulina. Zakonnik spędził z nimi wieczór, po czym nachylił się do lidera: Synku, ta jest wróżką, temu zależy tylko na własnej chwale – nie dziw się, że masz we wspólnocie problemy, bo każdy z nich kształtuje tę grupę według własnych priorytetów.

„Ten, kto zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu” – pisze Jan.

Trapią nas dziś choroby nie do zdiagnozowania. Pojawia się reakcja, której nie można uzasadnić somatycznie. Ludzie zapylają do wszelkich klinik i wyniki dobre, a nie biorą pod uwagę wpływu czynników duchowych na naszą cielesność. Spowiedź, modlitwa wstawiennicza, czasem konieczny egzorcyzm uwalnia od „chorób i wszelkich słabości”, tak jak wtedy, gdy Jezus siedział nad jeziorem Genezaret w pobliżu Kafarnaum, o czym czytamy dzisiaj. Wiedział, jakie duchy męczą ludzi, jaka jest ich historia i co się dzieje z Janem.

Wie to zresztą do dzisiaj i zaradza. Chwalmy i wywyższajmy Go na wieki.

Dziecko Bogu, żona mężowi, matka dzieciom, nauczyciel uczniom. Z wykształcenia plastyk, z pasji - też plastyk.
nd pn wt śr cz pt sb

29

30

1

5

6

7

9

10

11

12

13

14

17

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 21.10.2019