Nie na darmo Jezus zwraca uwagę na to, że będziemy sądzeni z każdego słowa

dodane 12:30

Mam się bać Boga bardziej niż opinii publicznej, bankructwa, a nawet śmierci. 

Dzisiejsze pierwsze czytanie kończy polecenie z Księgi Kapłańskiej: „Nie będziecie wyrządzać krzywdy jeden drugiemu. Będziesz się bał Boga twego, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz!”. A w ewangelii ileż krzywd: zamknięcie ust Janowi Chrzcicielowi przez osadzenie w więzieniu jest początkiem lawiny. Jak czytam, że pijany facet, rechocząc z kompanami, na widok tańczącej ponętnej nastolatki obiecuje pod przysięgą, że da jej wszystko, o co ona poprosi, to wiem, że nie myśli o połowie królestwa, klejnotach czy innych przypadłościach. Pismo wyraźnie mówi, że: „spodobała się Herodowi”. Sytuacja ustawiona przez Herodiadę, która na ołtarzu swoich własnych pożądliwości (marzyła jej się królewska korona u boku aktualnego męża) składa własną córkę i eliminuje z gry proroka, który miesza w jej planach. Ścięcie największego proroka, do którego ciągnęła Judea i Galilea po chrzest, było krzywdą duchową wyrządzoną tym, którzy pragnęli jego chrztu. Doświadczenie trzymania na misie głowy Jana przez Salome, ledwo po ścięciu drgającej jeszcze i skrwawionej, to przetrącenie psychiki własnego dziecka na całego. Herod w jakiś sposób poważał Jana i czuł wobec niego respekt, więc zasmucił się, że musi go ściąć. Cała sala świętujących była świadkiem, że dał się podejść. Wszyscy widzieli, że ten władca nie rządzi we własnym domu. Nic z tych intryg nie przyniosło błogosławieństwa domowi Heroda. Skończył na wygnaniu razem ze swą konkubiną.
Nie na darmo Jezus zwraca uwagę na to, że będziemy sądzeni z każdego słowa (u Heroda frywolne gadki stały się śmiertelnie obciążające), z każdego poluzowania norm moralnych, które spuszczone z uwięzi demolują mój świat i tych, którzy ze mną żyją. Mam się bać Boga bardziej niż opinii publicznej, bankructwa, a nawet śmierci. 
Mam wrażenie, że śmierć Jana, jej okoliczności, dotykają sedna wszelkich układów w grupach rodzinnych, zawodowych czy politycznych. Pokazują, że czasem zwycięża nie ten, który zostaje przy władzy, przy życiu. Że wszelkie panowanie domaga się opanowania człowieka przez Boga, przez jego prawa

Dziecko Bogu, żona mężowi, matka dzieciom, nauczyciel uczniom. Z wykształcenia plastyk, z pasji - też plastyk.
nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.10.2020