Jezusowe słowa: „Nie stawiajcie oporu złemu” nie mówią o tym, by stać się borokiem

dodane 11:45

Ale kimś, kto Boga i jego styl miłowania ceni bardziej niż cokolwiek.

To o czym mówi dzisiejsza ewangelia: "Nie stawiajcie oporu złemu" zobrazowało się podczas pojmania, procesu, biczowania, wystawienia na pośmiewisko i ukrzyżowania Jezusa. Jedna z moich uczennic mówiła mi, że nigdy nie miała w poważaniu Chrystusa ukrzyżowanego bo, żeby tak dać się zniszczyć!? Było to dla niej znakiem nadmiernej miękkości i braku charakteru.

Katarzyna Emmerich opisuje jak podczas biczowania oprawcy lżyli Chrystusa i robili z Jego ust spluwaczkę, a On patrzył na nich z niezmienną Miłością. Tego nie wytrzymywali. Nikt tak się nie zachowywał i nikt później nie byłby w stanie się zachować, gdyby nie miał w sobie Bożego Ducha. Odwet, pamiętliwość, zapamiętanie w tropieniu głupków, odstępców i czego tam jeszcze, jest rzeczą ludzką. A jednak większy sens i heroizm jest w wytrzymaniu fali złości i upokarzania.

Jezus mówi: „jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie». Człowiek, który jest w stanie to zrealizować, musi cenić Boga, bardziej niż swój majątek, swoje poczucie nietykalności, swój czas i kondycję. Jezusowe słowa: „Nie stawiajcie oporu złemu” nie mówią o tym, by stać się takim borokiem, któremu każdy może przypierniczyć, ale kimś, kto Boga i jego styl miłowania ceni bardziej niż cokolwiek. Trzeba mieć charakter by kochać.

Dziecko Bogu, żona mężowi, matka dzieciom, nauczyciel uczniom. Z wykształcenia plastyk, z pasji - też plastyk.
nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 05.07.2020