Polemiki

Jeżeli twoje „Oko” … wyłup je ...

dodane 13:31

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Ks. Krzysztof Charamsa, urzędnik Kongregacji Nauki Wiary, oskarżył ks. Dariusza Oko o łamanie chrześcijańskich zasad.

"Z punktu widzenia teologii chrześcijańskiej retoryka ks. Dariusza Oko jest nie do zaakceptowania". "Obraźliwy język, jakim posługuje się krakowski teolog, dzięki dużej popularności wśród katolickiego audytorium staje się problemem kościelnym i społecznym, bo zdolny jest wytworzyć mentalność przemocy i nienawiści w dużych grupach słuchaczy".

„Mowa nienawiści” - używanie języka w celu znieważenia, pomówienia lub rozbudzenia nienawiści wobec pewnej osoby, grupy osób lub innego wskazanego przez mówcę podmiotu. Tyle słownik. Uczciwie piszę, że nie znam każdej wypowiedzi ks. Dariusza Oko. Niemniej jednak kilkanaście z nich słyszałam. Przeprowadzałam z nim również wywiad, oczywiście na temat ideologii gender. Nie odnalazłam tam wyżej zdefiniowanych oznak mowy nienawiści. Pewnie już tak jestem nasiąknięta tą prawicową indoktrynacją, że tego nie zauważam. Zauważam jednak dość wyraźnie, że bardzo łatwo można mowę nienawiści ubrać w piękne słowa, oczywiście w imię obrony wartości chrześcijańskich, a jakże! Bardzo łatwo można zdyskredytować osobę przypisując jej zamiary czy interpretację słów zupełnie inną od zamierzonej. W tekście ks. Charamsa brakuje mi konkretnych przykładów, w których ks. Oko tak bardzo myli się z Ewangelią i nawołuje do nienawiści innego. Za to dobrze pamiętam, jak w „Kropce nad i” u Moniki Olejnik mocno podkreślał, że Kościół odróżnia grzech od grzesznika i że Bóg kocha każdego człowieka i każdemu należy się szacunek. Każdy, jak widać, pamięta coś innego. A … jest jeszcze jeden cytat, który pamiętam bardzo dobrze: „Jeżeli twoje oko jest powodem grzechu, wyłup je”. Niektórzy pamiętają wersję po liftingu: „Jeżeli jest to oko twojego brata zrób to natychmiast i bez znieczulenia”.

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 18.04.2024

Ostatnio dodane