Świadectwa

Kościół w Basel do poprawki

dodane 23:24

Najbardziej wstrząsnęła mną opowieść, mojej znajomej, o tym, jak pewne szwajcarskie małżeństwo, zdrowych 80-latków postanowiło skończyć ze swoim życiem. Po prostu stwierdzili, że nie chcą już żyć, trzymając się za ręce wypili truciznę. Po kilku minutach byli martwi. Nie, to nie była śmierć z miłości.

Na Europejskich Spotkaniach Młodych TAIZE byłam kilka razy: w Genewie, Paryżu, Budapeszcie, Brukseli, Rotterdamie, Warszawie. Po kilkuletniej przerwie postanowiłam wybrać się ponownie na to spotkanie. Motywy były raczej przyziemne niż duchowe. Mam po prostu wielu znajomych w Szwajcarii, również w Bazylei. Była dobra okazja, aby się spotkać i ich odwiedzić. Mieszkałam przez jakiś czas w Zurychu, więc nie byłam jakoś szczególnie zszokowana katolicką mszą, podczas której Ewangelię czytała kobieta jak i wygłosiła do nas kazanie. Najbardziej zrobiło mi się żal młodych, polskich księży, którzy zdezorientowani stojąc obok dwóch kobiet przy ołtarzu, chcieli wziąć udział w pochwalnej doksologii: „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”, nie im jednak przypadł kielich Krwi i patena z Ciałem Pańskim. Podobnie zresztą przy rozdzielaniu Komunii św. nie mieli co robić. Tak to jest, gdy na siłę chce się w Kościele zmieniać role.

Najbardziej zabolał mnie widok tzw. Offene Kirche, w samym centrum Bazylei, czyli Kościoła Otwartego, w którym odbywają się gejowskie i lesbijskie śluby, do którego można przyprowadzać zwierzęta, bo przecież nikt nie może czuć się wykluczonym, pies i kot też nie.

I niestety, o co kilkakrotnie z niedowierzaniem pytałam, jest zarządzany przez świeckich „katolików”. Kilka kościołów zostało zamkniętych lub przeorganizowanych na domy spotkań.

Wcześniej zawsze się łudziłam, że z Kościołem w Zachodniej Europie nie jest tak źle, że prawicowe media przesadzają, wyolbrzymiają sytuację. Nie przesadzają. Jest gorzej niż się myśli. Jest później niż myślimy. Trzeba się bardzo śpieszyć, aby mu pomóc, a jeszcze więcej się modlić.

Polub mój blog Bądź blogosławiony na FACEBOOKU

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 06.07.2022

Ostatnio dodane