Polemiki

Jestem za wypowiedzeniem Konwencji stambulskiej, a nie za stosowaniem przemocy wobec kobiet

dodane 23:08

Kłamstwo numer jeden: każdy kto sprzeciwia się konwencji jest zwolennikiem bicia kobiet. Kłamstwo numer dwa: rodzina, tradycja, stereotypowe role społeczne to główne źródła przemocy.

Oddajmy głos samej konwencji:

„Strony podejmą działania niezbędne do promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”.

Jakież to są te stereotypowe role kobiet i mężczyzn? Czy nie chodzi tu aby czasami o bycie matką i ojcem, mężem i żoną? Albo o to, że mama opiekuje się domem i rodzi dzieci, tata zarabia? Jakie tradycje chce wykorzenić konwencja i co w zamian zaoferować? Jakie wzorce promować? Że rodzina to niekoniecznie tatuś i mamusia, ale mamusia i mamusia, albo tatuś i tatuś? To ma chronić przed przemocą? Niby w jaki sposób? Skąd pomysł, aby w tradycyjnie przyjmowanych rolach kobiety i mężczyzny upatrywać źródła przemocy? Nie żeby się nie zdarzały, (wtedy mówimy jednak o patologii, a nie wzorcu!), zresztą ich przyczyny najczęściej maja swój początek zupełnie gdzie indziej ...

Dlaczego nie ma w konwencji ani słowa o rzeczywistych przyczynach przemocy tj. alkohol, narkotyki, pornografia, zdrada, niezaspokojona żądza, egoizm i inne patologie Dlaczego wymieniane pojęcie religii jest zawsze w kontekście negatywnym jako utrwalacz owych tradycyjnych schematów i zjawisko generalnie niepożądane …

Pytań jest dużo więcej. Mnie martwi jeszcze jedno. Skoro wybitny prawnik prof. Zoll kilka lat temu ostro skrytykował konwencję i opowiadał się za tym, aby ją wypowiedzieć, po czym obecnie stwierdza, że się pomylił, że konwencja jest nam potrzebna, to głęboko zastanawiające jest to, w jak rożny sposób można ją interpretować. Tak skonstruowane prawo wydaje się bardzo niebezpieczne.

Polub mój profil na FACEBOOKU

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 11.08.2020

Ostatnio dodane