« Ile życia jest w każdym twoim dniu? Możesz zmienić świat »

Boże legendy do poduszki

04.05.2017

"Nosił Mu do komórki na poddaszu przede wszystkim to, co Jezus lubił najbardziej: chleb i wino".

- A wiesz ty w ogóle, kim jestem?

- Wiem - odpowiedział Marcelino – Ty jesteś Bogiem.

To chyba najważniejszy dialog w książce Marcelino, chleb i wino

Nie pamiętam, kiedy dokładnie pierwszy raz przeczytałam utwór hiszpańskiego pisarza. Raczej była to podstawówka. Przypomniałam go sobie teraz.

Jest to historia niezwykła, pełna ciepła i myślę, że całkiem dobrze wpisuje się w komunijny czas. Bo przecież chodzi o Chleb i Wino – Ciało i Krew samego Boga.

Ta książka wzrusza nawet dorosłych. Pokazuje bliskość Chrystusa. Jeśli wskażemy dzieciom, że Jezus jest ich przyjacielem i pragnie ich przyjaźni, nie będą chciały od Niego uciekać. Będą chciały przy Nim trwać. Może tak, jak Marcelino będą próbowały zdjąć cierniową koronę z Jego skroni. Oczywiście wychowanie nie jest prostą sprawą. Nie ma jednej i sprawdzonej recepty.

Wracając do książki polecam ją dużym i małym. Może akurat będzie też dobrym pomysłem na prezent komunijny.

Czytając ją przypomina mi się święty Dominik Savio – "mały święty, ale gigant ducha" - jak go nazwał Pius XI. Dlatego "myśl na dziś" należy do niego.

Myśl na dziś: "Nie potrzebuję niczego z tego świata, aby być szczęśliwym. Potrzebuję jedynie widzieć Jezusa w niebie, którego widzę i adoruję na ołtarzu oczami mojej wiary" (św. Dominik Savio).

Polecam również fragment filmu "Marcelino Pan y Vino" z tym najważniejszym dialogiem, co prawda po angielsku, ale można zrozumieć :)

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Jeżeli masz dość wpisywania tych literek lub załóż konto w portalu