Bożonarodzeniowe legendy cz. 2

dodane 15:03

zdjęcie: Pixabay

Jak właściwie powstał ostrokrzew? Jakie znaczenie mają laski cukrowe?

Skoro była pierwsza część Bożonarodzeniowych legend, to musi być kolejna. Dziś kilka słów o ostrokrzewie i laskach cukrowych. 

Włoska legenda wspomina, że wśród pasterzy w czasach Jezusa żył sobie chłopiec, który był sierotą. Był też świadkiem, gdy chóry anielskie oznajmiały narodziny Dzieciątka. Udał się wraz pasterzami do groty. W ramach prezentu dla nowo narodzonego króla zrobił koronę z liści laurowych. Gdy jednak przybył do małego Jezusa, stwierdził, że jego dar jest bardzo skromny. Zawstydził się i zaczął płakać. Wtedy Jezus wyciągnął rączki i dotknął korony. Liście nabrały intensywnego zielonego koloru, a łzy chłopca zmienił w czerwone jagody. 

Szczerze mówiąc laski cukrowe były dla mnie zachodnim pomysłem i jakoś mnie nie interesowały, ale Włosi mają całkiem sensowną historię tych słodyczy. Wykonał je pewien cukiernik, by przypominały one o Jezusie. Karmel z którego wykonana jest laseczka, ma przypominać, że Jezus jest skałą, na której powinniśmy opierać nasze życie. Forma literki "J" - jeśli odwrócimy przypomina laskę pasterską (w końcu Jezus jest naszym pasterzem), a jeśli ułożymy ją normalnie nawiązuje do imienia Jezus. Biały kolor symbolizuje czystość i brak grzechu. Duże czerwone paski reprezentują krew, którą Chrystus za nas przelał. Cienkie paski nawiązują do śladów pozostawionych po biczowaniu Jezusa. Natomiast zapach mięty ma przypominać zapach hizopu, którego w starym testamencie używano do oczyszczeń. 

A może u Was w domu też są jakieś oryginalne tradycje, legendy związane z Bożym Narodzeniem? Popytajcie bliskich.

Myśl na dziś: "Miej oczy otwarte, aby nie umknęły ci małe cuda, które Bóg czyni co dzień. Żeby zobaczyć cud, potrzebne są odpowiednie oczy" (Jason Evangelu).

Codziennie Kawka

REKLAMA
nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 11.08.2020