Nie przyzwyczajaj się

dodane 14:15

zdjęcie: Pixabay

„Jezus powiedział do swoich uczniów: Czuwajcie, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie.”

Myślę, że człowiek ostatnio za szybko się przyzwyczaja i do dobrych i do złych rzeczy. Nawet spoglądając na sytuację wywołaną koronawirusem. Na początku był to „wstrząs” dla wielu osób, częściej sięgaliśmy po telefon, może po raz pierwszy zatęskniliśmy za pójściem na Mszę, na chwilę się zatrzymaliśmy i zastanowili nad życiem.

Tylko człowiek XXI wieku jest właśnie „chwilowy”. Na chwilę zrobiliśmy to czy tamto albo na chwilę czegoś nie robiliśmy, ale czy tak naprawdę wynieśliśmy z tego lekcję? Czasem mam spore wątpliwości. Za szybko się przyzwyczajamy. Już doświadczamy „normalności”, więc jeszcze szybciej zdajemy się zapominać o tym, co na początku pandemii było ponownie dla nas ważne. Oczywiście nie chcę uogólniać, ale warto sobie uświadomić pewne rzeczy. Czy może właśnie nie przyzwyczailiśmy się za szybko do pewnych „nowości” w stanie pandemii? Czy przypadkiem to, co sobie może obiecaliśmy, że zmienimy w naszym życiu na lepsze, także w wymiarze duchowym, nagle odpływa? 

Czytam ostatnio księgę Koheleta. Myślę, że na czas koronawirusa jest jak znalazł. Nie chodzi o to, by się dołować, ale by sobie pewne rzeczy uświadomić. I ta księga w tym pomaga.

Może mój konsumpcjonizm wzrósł w tym czasie?
Może stałem się większym egoistą?
Jakie są moje relacje z Bogiem i bliskimi?
Jak wykorzystuję dany mi dzień?
Gdzie biegną moje myśli?
Jakie są moje czyny? 

Ostatecznie w każdym czasie najważniejsze są relacje – te z Bogiem i te z bliźnimi. Ile znamy przypadków pędzących za marzeniami, celami, pieniędzmi, sukcesami osób, a na koniec zostają same, zgorzkniałe i pełne żalu? Zapytajmy samych siebie, jaką drogą podążamy. Nie przyzwyczajajmy się za bardzo. Życie potrafi naprawdę zaskakiwać. Jednego dnia mamy wszystko, drugiego możemy nie mieć nic. I odwrotnie.

Dziękujmy Bogu za każdy dzień. Szukajmy w każdym dniu chociaż jednej pozytywnej rzeczy. Dbajmy o relacje. One są ważne. I czuwajmy. 

Myśl na dziś: "Jezus powiedział do swoich uczniów: Czuwajcie, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie."(Mt 24,42-51)

Codziennie Kawka

REKLAMA
nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.10.2020