• Synowie marnotrawni

    Nie każdy syn marnotrawny kończy tak dobrze jak ten z Ewangelii.


  • Próbować zrozumieć

    Dyskutowane ostatnio szeroko kazanie ks. Edwarda Stańka można potępić, nazwać bluźnierstwem, połączyć z chorobą lub ze starością. Można jednak próbować je zrozumieć.


  • Serce po prawej stronie?

    Nie wypowiadam się prawie w ogóle na tematy polityczne, bo się za dobrze nie znam a ponadto są one obciążone takim marginesem uogólnień, że czasem w ogóle nie wiadomo, co kto ma na myśli. Co to jest np. lewica a co prawica? Czy SLD jest bardziej lewicowy niż PIS? Czy jak ktoś jest za eutanazją to jest prawica czy lewica? A jak za 500+ to lewica czy prawica? Myślę, że w praktyce nie da się zaszeregować ludzi do prawej czy lewej strony. Zdarzyło mi się jednak słyszeć zarzuty, że bardziej sprzyjam prawicy. Ten wpis jest próbą zrozumienia siebie i odpowiedzi. Jeśli szczerze mogę powiedzieć, że jako człowiekowi serce bije mi bardziej po prawej stronie (oczywiście w mojej definicji prawej strony), to wynika to przynajmniej z czterech powodów:


  • O (nie)polsko-izraelskim sporze

    To był jeden z najtrudniejszych tygodni w moim życiu. W Izraelu mieszkałem 3 lata. Tam zrobiłem doktorat i tam jeżdżę praktycznie co roku. Wykładając Stary Testament i modląc się psalmami codziennie, żyję tym światem nie mniej niż tysiące innych Polaków. A jeszcze biorąc pod uwagę licealną miłość do historii, szalenie ciężko mi było czytać i słuchać sporu wobec nowelizacji ustawy. Uczytałem się jednak jak mało kiedy i chciałbym podzielić się w tej sprawie kilkoma refleksjami. Nie będą pisał za wiele o nazwiskach i instytucjach, żeby ktoś nie pomyślał, że stosuję argumenty ad personam. Kto myślący, się domyśli.


  • Najnowszy Testament

    Stary Testament powstawał przez wieki być może aż do I w. p.n.e. Nowy Testament powstał w I w. n.e. W ostatnich dziesięcioleciach coraz liczniejsza grupa ludzi zdaje się pisać Najnowszy Testament. Najbardziej znane różnice między Nowym Testamentem a Najnowszym są następujące:


  • Sześć reakcji na zło

    W dniach dyskusji na temat zbrodni wojennych, odpowiedzialności za nie, mówionych prawd i kłamstw, warto przypomnieć sobie, jak na zło reagują ludzie Biblii. Bo zło i nieszczęścia są jak świat stare.


  • Wnioski z wykładu o "Nie wódź nas na pokuszenie"

    22 stycznia w Kolegiacie św. Anny w Krakowie wygłosiłem wykład na temat modlitwy "I nie wódź nas na pokuszenie". Tutaj chciałbym podzielić się najważniejszymi wnioskami.


  • Ostatni raz o WOŚP

    Mam swoje zasady. I uzasadnienia.


  • Najprościej o "Nie wódź nas na pokuszenie"

    Jeszcze raz, najprościej jak mogę, o "Nie wódź nas na pokuszenie".


  • Talenty i Dzień Ubogich?

    Ewangelia o talentach nie pasuje do Dnia Ubogich. Przecież pan nie kazał podzielić się zyskanymi talentami z tym, który talent zakopał, który się bał, który miał zły obraz pana, któremu nie wyszło. Co więcej, jeszcze go ukarał. To jak to? Należy pomagać tym, co nie wyszło czy nie pomagać?