« Kradzież przed ingresem w Łodzi Zbawiciela urodziła dziewczynka »

Czarny człowiek

14.11.2017

Chcę się widzieć z Bogiem!!! - powiedział szowinista i rasista. Ale Ona jest czarna - odpowiedział Anioł.

Muszę przyznać, że doskonale rozumiem rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej. Sam kilka lat temu wypowiedziałem także publicznie słowa, w których zanegowałem polskie obywatelstwo siedzącej obok mnie czarnoskórej osoby. Była wtedy zima. Rozpoczynała się kolejna szkoła Instytutu Tertio Millennio. Mięliśmy na niej omawiać problemy katolickiej nauki społecznej. W trakcie pierwszych warsztatów poproszono nas w grupach byśmy powiedzieli kilka słów na temat naszych koleżanek i kolegów siedzących obok nas. Nie znaliśmy się prawie wcale. Przy mnie siedział, jak wspomniałem czarnoskóry, młody mężczyzna. Stwierdziłem, że sądząc po kolorze skóry, nie jest on Polakiem. Okazało się, że był to Bawer Aondo-Akaa, człowiek, który nie tylko w Polsce się urodził, ale kocha Ją w sposób, którego uczyć się będę jeszcze sporo czasu, patrząc na jego piękne działania.

Pamiętam doskonale tamten moment. Do dziś mam do siebie żal i złość. Widząc Bawera, zupełnie Go nie znając, najzwyczajniej w świecie stwierdziłem, iż jest taki, a nie inny. Młodzież Wszechpolska ustami swojego rzecznika prasowego idzie dokładnie w tym samym kierunku. Podkreśla się, że wszyscy ciemnoskórzy mogą czuć się u nas bezpieczni, nie mogą jednak czuć się Polakami,

Część osób w naszym kraju ma ewidentny problem. Krótka pamięć powoduje, iż zaczynają mówić rzeczy nie tylko niemądre, ale także niebezpieczne. Wydawać się może, że refleksje segregacyjne to tylko taka teoretyczna figura. Abp Grzegorz Ryś w trakcie Eucharystii upamiętniającej dzieci zamordowane przez Niemców w Łodzi zwrócił uwagę na pewne zjawisko. Katami młodych osób w obozie przy ul. Przemysłowej byli być może bowiem ludzie, którzy „wychowali się w cieniu kościoła”. Dzisiaj nie ma nazistów - ktoś powie. Są jednak osoby, które bardzo głośno krzyczą: „Polska dla Polaków”. Są ci, którzy wykonują pozdrowienie hitlerowskie oraz ci, którzy nazistowskie hasła łączą z nauczaniem Jana Pawła II i jego słynnym „Niech zstąpi Duch Twój!”. Ostatnie marsze niepodległości były w większości piękną manifestacją miłości do Polski. To nie były marsze nazistowsko-faszystowskie. Nie można jednak się nie zgodzić, że takie obrazy również były obecne. Jak można łączyć jakikolwiek element nauczania Chrystusa z wykluczeniem i poniżeniem?

Patrząc na bojowo nastawionych do innych polskich „patriotów”, przypomina mi się scena z filmu „Czas zabijania”. Do Kiefera Sutherlanda podchodzi na pogrzebie jego braci dwóch rosłych mężczyzn. Stwierdzają, że jest im smutno bo ci dwaj to byli „dobrzy chłopcy”. Warto jednak wspomnieć - co w książce o tym samym tytule opisał John Grisham - że ci „mili chłopcy” przed śmiercią zgwałcili, skopali i powiesili dziewięcioletnią dziewczynkę. Czuli się bezkarni na południu USA, bo była ona ciemnoskórą mieszanką biednej dzielnicy małego miasteczka. Nikt w Polsce takich rzeczy nie chce robić - mam taką nadzieję. Ale od rasistowskich, delikatnych refleksji, do ohydnych czynów jest bardzo krótki krok.

Trwająca kilka dni dyskusja dotycząca godności człowieka bez względu na jego kolor skóry przypomniała mi pewną piosenkę. Nosi ona tytuł „Something inside so strong”. Wykonał ją dwadzieścia lat temu Labi Siffre. W utworze tym podjął on walkę z segregacją rasową. Podkreślał, że w człowieku istnieje siła, która jest w stanie pokonać największe bariery, nawet te, które ktoś nieustannie i niesprawiedliwie mu stawia. Jak wyczytać można z biografii wspomnianego przeze mnie wokalisty, jest on angielskim poetą, murzynem oraz gejem, Aha, Labi jest CZŁOWIEKIEM.

1 Komentarz

 • Jeśli się chwilę zastanowić, to rasizm okazuje się w swej istocie religią uwielbiającą i wywyższającą pewne zestawy genów - czyli pogaństwem.

 • Czy autor chce powiedzieć, że Bóg jest... kobietą? :)))))
  Chętnie się dowiem, co pan proponuje zrobić z tymi ludźmi, którzy takie haniebne hasła wykrzykiwali na marszu. Do ciupy czy coś innego? Jak ich zresocjalizować?

 • Nie wiem, czy jest kobietą. To fragment bajki B. ferrero. Wiem także, że troska i miłość jaka doświadczamy od kobiet ma ewidentnie boskie źródło. Ale @Gosc2 nie o to pyta. Jak ich zresocjalizować? Recepty prostej nie ma . Ja by stosował logikę chrystusowego paradoksu. tam gdzie sieje się zło, trzeba pokazać jak piękne jest dobro. To banał, ale wg to najlepsze rozwiązanie. Pozdrawiam

 • Polecam film "Chata", w którym Bóg Ojciec jest przedstawiony jako Murzynka właśnie. :)

 • A dlaczego nie mówimy o rasizmie wobec białych? Nie wiem czy nie jest bardziej agresywny obecnie?

 • Natomiast robienie z Boga czarnej kobiety jest sileniem się na oryginalność... tylko po co?

 • @Autor
  Ja wierzę, że dogmaty wiary katolickiej są prawdziwe, a więc o Bogu myślę i mówię "On", natomiast Maryja - nasza matka, jest kobietą i oj, co byśmy bez Niej zrobili... :) Niespodzianek w przyszłym świecie raczej nie przewiduję i osobiście trzymam się z daleka od wsadzania Boga w postać kobiety, nadawania mu kolorów, i wizji a la Chata i inne bajki itp., przyjmując treści płynące ze źródła, jakim jest Pismo Święte.

  No tak, zło dobrem zwyciężać, ale jak to dobro pokazać w praktyce... w tej akurat sprawie, żeby nie... przedobrzyć.

 • sp@
  Jeśli rasizm jest pogaństwem, to pogaństwo o ile wiem nie jest zakazane i piętnowane jak rasizm. Więc...?

 • Tyle się mówi o rasizmie, a spójrzcie na małe dzieci. Bawią się razem białe, śniade, ciemne, różnego pochodzenia... mówiące różnymi językami... I nic im to nie przeszkadza... To problem nas, dorosłych, że patrzymy krzywo na inność... Zapominamy, że to Pan Bóg nas stworzył na swój obraz i podobieństwo... i uznał, że to jest dobre, więc o co te spory?

 • Komentarz z 12:03 jest mój :)
  Dodam tylko, po pewnym zastanowieniu, że nie bardzo podoba mi się, żeby na głównej stronie gosc.pl widniał napis, sugerujący w jakiś sposób, że Bóg jest kobietą. To jest portal katolicki w końcu, dobrze by było o tym pamiętać... No chyba, że to jakaś sekta?

 • Nie wiem skąd ta śmieszna dyskusja o płci Pana Boga. Przecież już na przygotowaniu do Pierwszej Komunii uczyli, że Pan Bóg jest Duchem doskonałym. To tylko my swoim ciasnym, ludzkim umysłem, próbujemy to jakoś ogarnąć, i stwarzamy sobie jakieś kalki.

 • Jeśli Autor wypowiada się w czasopiśmie katolickim, niech cytuje Pismo Św. albo doktorów Kościoła, a NIE BAJKI. Nas BAJKI NIE INTERESUJĄ, zwłaszcza te deformujące rzeczywistość.

 • @PaKo
  Pytasz skąd taka dyskusja. Bo widzisz, takie kawałki sieją zamęt. Nie rozważamy tutaj płci Boga, a jednak jest ona wyeksponowana przez Autora, który powołał się na pewną bajkę. Ot co.

 • Gość8, każde pogaństwo - czczenie stworzenia, zamiast Stwórcy - jest przeciwne wierze katolickiej.

 • I po wypisywać takie bzdury że Bóg jest kobietą? Nie jest kobietą ani mężczyzną bo nie ma płci - to cecha ludzka a nie boska. Fakt że Jezus przyjął ciało ludzkie i jako człowiek jest MĘŻCZYZNĄ ale jako BÓG nie ma płci. Wypisujecie takie bzdury a potem dziwić się że ateiści je wykorzystują przeciw wierze. I jeszcze komentarz autora - Nie wiem, czy jest kobietą. Chłopie ukończ katechezę na poziomie podstawówki bo coś mi się wydaje że edukacja przerwana na poziomie przedszkolnym...

 • Modlitwa "Ojcze Nasz" rozstrzyga te watpliwosci. Pan Jezus sie wypowiedzial, a wiec sprawa jest zakonczona. Podobnie jak w dogmatyce katolickiej: Roma locuta, causa finita.

 • "Młodzież Wszechpolska ustami swojego rzecznika prasowego idzie dokładnie w tym samym kierunku. Podkreśla się, że wszyscy ciemnoskórzy mogą czuć się u nas bezpieczni, nie mogą jednak czuć się Polakami" - to akurat nieprawda, bo prezes MW zareagował natychmiastowo, dymisjonując rzecznika i odcinając się od jego wypowiedzi. Wielu prominentnych działaczy, obecnych i byłych, również jednoznacznie podkreśliło, że się nie zgadza z tą opinią. Dlaczego głosi Pan Redaktor nieprawdę, oczerniając bliźnich? Czy myśli Pan, że jeśli użyje zbiorowego oskarżenia wobec całej organizacji, to nikt nie zwróci na to uwagi? Czy może rzucanie oskarżeń wobec "złych narodowców" jest cacy i nie ma co się cackać, czy jest podstawa do ich rzucania cz nie?

Zostaw komentarz

Jeżeli masz dość wpisywania tych literek lub załóż konto w portalu