• Hewel czyli wyższy level

  Tej książki nie czyta się ciurkiem. W zasadzie każde zdanie to treść na małą medytację, a nierzadko na radykalną przemianę serca. Książka Hewel K. Pałysa jest absolutnie niezwykła. Ma moc.


 • Kto tu kogo ośmiesza …

  W świetnym, małoznanym, bo nigdy ostetecznie nie opracowanym do publikacji i nieukończonym eseju, Jezus ośmieszony esej apologetyczny i sceptyczny, Kołakowski zastanawia się, co stanie się z naszą cywilizacją, jeżeli wyeliminujemy z niej Jezusa Chrystusa.


 • Daj sobie umyć nogi

  Umyć komuś nogi to nie jest taka prosta sprawa. To jest bardzo krępujące i zawstydzające i o dziwo, nie dla tego, kto myje, ale dla tego, kto daje sobie je umyć.


 • Kto tu kogo biczuje?

  W Internecie krąży obraz ilustrujący związanego, biczowanego Chrystusa. W roli katów występują Putin i Cyryl I. Niby wszystko w porządku, wszystko się zgadza, a jednak moja pierwsza myśl była taka, że równie dobrze w ich miejscu mogę stać ja.


 • Logo Kolonii bez dwóch wież

  W Kolonii byłam raz. Jedynie, co pamietam, to monumentalną, gotycką katedrę i jej charakterystyczne dwie wieże. Niestety nie zobaczymy ich więcej na logo miasta Kolonii. Władze postawiły na bardziej „nowoczesną” estetykę.


 • KILKnij w encyKLIKę

  "Evangelium Vitae" – to encyklika Jana Pawła II ogłoszona 25 marca 1995r. o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. W ramach akcji "KLIKnij w encyKLIKę", zachęcajacej do czytania papieskich encyklik, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II prezentuje pierwszy, z czternastu, reportaż, w którym bohaterowie wypełniające encyklikę EV swoim życiem.


 • Albo przemiana serca, albo pic na wodę

  Jedynym środkiem do budowy nowego, lepszego świata jest nawrócenie serca. Nic innego, na dłuższą metę, nie pomoże.


 • Putin wyzwoliciel solidarności i dobra

  Putin, oprócz szaleńczej wojny, zrobił jeszcze coś jednego, czego zapewne się ani nie spodziewał ani mu się nie śniło, mianowicie, że kiedyś mocno zwaśnione narody (sprawa Wołynia nie jest zakończona ani rozliczona do dziś) pójdą za sobą jak w ogień. Tak, dziś śmiało możemy powiedzieć, że Polacy wskoczyli za Ukraińcami w ogień. Gotowi są podzielić się nie tylko swoim groszem czy jedzeniem, ale często swoim domem, a nawet łóżkiem. Nieobliczalny i nieczuły agresor wyzwolił w ludzkich sercach taki ogromny potencjał dobra, że gdyby o tym wiedział, długo zastanawiałby się, czy rozpocząć tę walkę. Tak jest. Pan Bóg z każdego, nawet największego zła, potrafi wyprowadzić dobro. Zawsze.


 • Europejczykom jest za dobrze

  Wojna, paradoksalnie, może obudzić wiele uśpionych, europejskich sumień.


 • „Moja rodzina była moim domowym seminarium duchownym”

  Pokażcie mi taką rodzinę w Polsce, ba, w Europie! Nic w tym dziwnego, że Ojciec Bernard Ibarra pochodzi z licznej argentyńskiej rodziny, niezwykłe jest to, że z jego dziesięciorga rodzeństwa, ośmioro, to osoby duchowne. Sześciu księży i dwie siostry zakonne. Co to musi być za rodzina!